dziadekadam

„Hitlera od Stalina różnił tylko kształt wąsów” – spotkanie z Wiktorem Suworowem

In Uncategorized on 04/09/2009 at 3:00 pm

W środowy poranek aula Uniwersytetu Szczecińskiego była wypełniona po brzegi. Studenci, uczniowie szkół średnich, osoby starsze, kadra naukowa, wszyscy przyszli, aby zobaczyć i usłyszeć jednego człowiek – Wiktora Suworowa.a

1

Urodzony na Ukrainie Suworow był rosyjskim szpiegiem, który w 1978 r. wraz z żoną i dwójką małych dzieci uciekł do Anglii, gdzie był cennym źródłem informacji dla brytyjskich służb specjalnych. Jak sam mówi, to że pozostał przy życiu, zawdzięcza tragicznemu wydarzeniu, jakie miało miejsce w Anglii we wrześniu, krótko po przybyciu tam Suworowa. Chodzi mianowicie o zabójstwo bułgarskiego pisarza i publicysty, krytyka komunizmu – Georgi Markowa, który także uciekł ze swojego kraju do Wielkiej Brytanii. Po tym wydarzeniu Brytyjczycy stwierdzili, że Rosjanie mogą robić ze swoimi uciekinierami co chcą, ale nie będą ich mordować na wyspach brytyjskich, w efekcie czego przybysze zza żelaznej kurtyny otrzymywali ochronę, która miała strzec ich przed zamachami na życie ze strony agentów radzieckich. Taką ochronę otrzymał także Suworow z rodziną co, jak sam twierdzi, być może uratowało jego życie.

3

Wykład poświęcony był promocji ostatniej książki pt. „Ostatnia republika”, a także teorii, którą propaguje Suworow, mówiącej o tym, że atak Hitlera na Związek Radziecki w 1941 r. był atakiem prewencyjnym, gdyż kilka tygodni później Stalin i tak miał zaatakować armię trzeciej rzeszy. Prowadzona w humorystycznej atmosferze prezentacja połączona z żartobliwymi wstawkami bardzo spodobała się uczestnikom wykładu. Suworow prezentował m.in. zdjęcia dokumentów, np. paktu Ribbentrop – Mołotow, pokazując jednocześnie na miarce długość 58 cm – bo właśnie takiej wielkości był podpis Stalina na ww. dokumencie.

2

Na przykładzie zgromadzonych zdjęć pokazał także, czym różnili się od siebie Hitler i Stalin. A jedyną różnicą, którą Suworow dostrzega, okazał się kształt wąsów i jak podsumował to Suworow „to, że Hitler był ludożercą nie znaczy, że Stalin był wegetarianinem”. A gdy bohater spotkania wykrzyczał do mikrofonu, że takie kraje jak Niemcy, czy Włochy, które przecież przegrały wojnę, przetrwały do dnia dzisiejszego, a wielki zwycięzca, czyli Związek Radziecki (wspierany przez USA dostawami uzbrojenia i sprzętu wojskowego, o czym także mówił gość) „zgnił i rozpadł się” sala nagrodziła to gromkimi brawami.

4

Natomiast praktycznie w ogóle nie pojawiały się wątki tego, co robił Suworow będąc szpiegiem, a także szczegółów jego ucieczki do Anglii. Był też moment wzruszenia w wystąpieniu Wiktora Suworowa, co dało się zauważyć po wyrazie jego twarzy. Nastąpił on w momencie wspomnienia Aleksandra Litwinienki. Jak się okazało rodzina Suworowa była bardzo zaprzyjaźniona z rodziną Litwinienki, a Suworow był pierwszą osobą, do której zadzwonił Litwinienko z informacją iż został otruty i leży w szpitalu.
Historia z nutką humoru i prezentowana przez tak znaną osobę jak Wiktor Suworow na pewno jest ciekawsza i bardziej zapadająca w pamięci niż wiedza zdobywana z książek. Jestem pewien, że żaden z uczestników spotkania z byłym rosyjskim szpiegiem nie zapomni tego wykładu jeszcze długo.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: